BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

 

Konferans / Panel

SHMYO Bahar Panelleri

Panel 1. 

20 Şubat 2024 Tarihinde Ağız ve Diş Sağlığı programımız tarafından düzenlenen, "AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI" konulu panelimiz gerçekleştirildi. Panelimize Prof.Dr.Alper Çağlar, Dr.Dt. Muhammed Enes Maraş, Dt.Buğra Kılıç panelist olarak katılım sağlamışlardır. 

Prof.Dr.Alper Çağlar hocamız, protetik diş tedavileri ve protezlerin bakımı hakkında, Dr. Dt. Muhammed Enes Maraş periodontal hastalıklar ve tedavileri hakkında, Dt. Buğra Kılıç, diş sert dokusu hastalıkları ve tedavileri hakkında değerli katkılarını sunmuşlardır.  

   

  

 

Panel 2.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle 7 Mart 2024 tarihlerinde saat 11:00da Yüksekokulumuz Patoloji Laboratuvar Teknikleri Programı Doç. Dr. Aysel Güven tarafından hazırlanan " Toplumsal Cinsiyet Farkındalığı" konulu sunum başlığında konferans düzenlenmiştir.

 

 

 

 

Panel 3.

20 Mart 2024 RADYASYONDAN KORUNMA PANELİ

20 Mart 2024 tarihinde Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Programının düzenlemiş olduğu RADYASYONDAN KORUNMA konulu panelimize Gazi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü, aynı zamanda Tıbbi Hizmetler Ve Teknikler Bölümü Bölüm Başkanı Sayın Prof. Dr. Hayriye Gökçen Çetinkaya, Başkent Üniversitesi Radyoloji Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Sayın Doç. Dr. Kemal Murat Haberal ve Başkent Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Program sorumlusu Öğr. Gör. Sayın Ayla Karaduman panelist olarak katılım sağlamışlardır.

Prof. Dr. Hayriye Gökçen ÇETİNKAYA hocamız “Radyasyon ve Radyasyon Kaynakları”,

Doç. Dr. Kemal Murat HABERAL hocamız “Radyasyonun Biyolojik Etkileri”,

Öğr. Gör. Ayla KARADUMAN hocamız “Radyasyondan Korunmada Temel İlkeler” başlıklı sunumları katılımcıları bilgilendirmiştir.

Gazi Üniversitesi Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Programı öğrencilerinin de katılım sağladığı panelimizde tüm katılımcılara Katılım Belgesi verilmiştir.

 

  

 

4. Panel

16 Nisan 2024 KANSER FARKINDALIĞI PANELİ

Her yıl 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftasıdır. Bu hafta kapsamında önemi giderek artan kanser hastalığına karşı farkındalık oluşturmak amacı ile çeşitli faaliyetler ve konferanslar düzenlenmektedir.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu olarak farkındalık yaratmak amacıyla 16 Nisan 2024’de öğrencilerimiz için “Kanser Farkındalık Paneli” düzenlenmiştir.

Konusunda uzman Başkent Üniversitesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Handan ÖZDEMİR, Başkent Üniversitesi Radyoloji Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şule AKÇAY ve Başkent Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Patoloji Teknikleri Program Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Yasemin SEZGİN katıldığı panelde; kanserin doğası, kanserle ilişkilendirilen nedenler, dünyada ve ülkemizdeki kanser insidansları vurgulanmıştır. En çok görülen ve en çok ölüme neden olan akciğer, meme ve jinekolojik kanserler hakkında hocalarımızın deneyim ve bilgilerinden yararlanılarak “erken tanı hayat kurtarır” sloganı ile bilgilendirme yapılmıştır.

 

  

  

  

 

5. Panel

27 Nisan DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) PANELİ

27 Nisan tarihinde Başkent Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından İlk ve Acil Yardım Program Sorumlusu, Yatay ve Dikey Geçiş Koordinatörlüğü Başkanı Öğr. Gör. Bekir Ertuğrul moderatörlüğünde Başkent Üniversitesi SHMYO mezunu İstanbul Gelişim Üniversitesi Öğretim Görevlisi Demet Sevimli ve Başkent Üniversitesi SHMYO mezunu İstanbul Biruni Üniversitesi Ameliyathane Hizmetleri Programı Öğr. Gör. Seda Nur Sungur tarafından ön lisans mezunu olmak ardından dikey geçişle lisans mezuniyetini tamamlayıp; akademik kariyerde başarıyı yakalamak konularıyla ilgili konuşma gerçekleştirilmiştir.  Yine Başkent Üniversitesi SHMY mezunu Etlik Şehir Hastanesi Teknikeri İrem Nur Karçığa Üstünakı tarafından hemşirelikte lisans tamamlama ve KPSS süreci ile ilgili öğrencilere bilgilendirme yapılmıştır. Başkent Üniversitesi SHMYO mezunu, aynı zamanda Başkent Üniversitesi hemşirelik bölümü 2. Sınıf öğrencisi Beyza Yılmaz tarafından DGS sınavı puanlamasına yönelik güncel değişiklikler ve tercih sürecinin nasıl gerçekleştirilmesi gerektiğine yönelik bilgilendirmeler yapılmıştır.

 

 

6. Panel

13 Mayıs 2024 BAĞIMLILIK PANELİ

Başkent Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu  Tarafından 4.sü Düzenlenen Bahar Panelleri kapsamında 13 Mayıs 2024 tarihinde Bağımlılık Paneli gerçekleştirilmiştir. Bağımlılık  Paneli, Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi Amatem Kliniği Sorumlu Hekimi Psikiyatrist Uzman Dr. Mustafa Danışman, Sorumlu Hemşire Yelda Çemrek, Psikolog Merve Gümüşyarmalı, Uzman Sosyal Çalışmacı Duygu Örde’nin panelist  olarak katılımıyla, İlk ve Acil Yardım Programı Öğretim Görevlisi Senem Çelik Yavuz moderatörlüğünde gerçekleştirilmiştir.

Panelde 2021 Yılı Birleşmiş Milletler verileri ve YÖK Bağımlılıkla Mücadele Eylem Planı  kapsamında belirlenen; “Madde Bağımlılığı Gelişim Süreci, Sağlık Çalışanı Olarak Madde Bağımlısı Hastalara Davranış, Madde Bağımlılığının Birey, Aile ve Topluma Etkileri” konu başlıklarıyla gerçekleştirilmiştir.  Panelde; madde bağımlılığı açısından farkındalık kazandırılması amaçlanmıştır.